Toyota Ja-Now-An Sp. z o.o., ul. Knurowska 8, Zabrze, tel. 32 276 27 70, kom. 698 989 995, 602 492 227

Opony nowe czy używane?

Gdy przychodzi czas zmiany opon na letnie bądź też zimowe, właściciel samochodu musi wybrać pomiędzy ogumieniem nowym lub używanym. Wielu z nich decyduje się na używane opony ze względu na niższą cenę.

Czy to dobry wybór? Jakie opony wybrać – używane czy nowe? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.


Co wziąć pod uwagę, gdy wymieniamy opony?

Mało osób może zdawać sobie sprawę z tego, jak niezwykle istotne są opony. Ich wybór wpływa nie tylko na osiągi naszego samochodu, ale też może sprawić, że systemy takie jak ABS lub ESP mogą niewłaściwie działać. Dlatego też najważniejszą kwestią, gdy wymieniamy ogumienie, są ich parametry. Jako właściciel pojazdu musisz wziąć m.in. pod uwagę rozmiar i indeks prędkości opon. Wszystkie te informacje znajdziesz w instrukcji pojazdu. Pamiętaj też o tym, że producenci posiadają w swojej ofercie opony o różnych klasach.

Wyróżniamy tu klasę:

  • ekonomiczną,
  • średnią,
  • wyższą.

Drugą kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę podczas wyboru kompletu opon, są testy niezależnych instytucji. Nie tylko badają oni jakość ogumienia, ale też porównują je w konkretnych warunkach (takie badania są głównie przeprowadzane w przypadku zimowych opon). Warto wziąć te wyniki pod uwagę, ponieważ cena nie zawsze jest wskaźnikiem bezpieczeństwa.

Opony używane kontra nowe

Skoro już wiesz, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kompletu opon, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, mianowicie: opony używane czy nowe? Oczywiście, odpowiedź może być tylko jedna – nowe! Tylko zakup nowego, odpowiednio dopasowanego ogumienia ze sprawdzonego źródła gwarantuje Ci bezpieczeństwo na drodze. Większość Polaków doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Badania pokazują, że 68 proc. wybiera nowe opony. Niestety, wciąż 32 proc. Polaków decyduje się z używane opony, a wynika to głównie z ograniczeń finansowych (jest wiele przypadków, w których jedna nowa opona kosztuje tyle, co komplet używanych). Wybierając tę opcję, należy pamiętać o kilku aspektach i zachować szczególną ostrożność, ponieważ nierozważny wybór może nas wiele kosztować. Przede wszystkim istotne jest zwrócenie uwagi na datę produkcji opony – eksperci radzą nie kupować starszych opon niż 5-6 lat. Datę produkcji znajdziesz na owalu opony i ma ona 4 cyfry (pierwsze dwie oznaczają numer tygodnia, pozostałe dwie wskazują na rok produkcji).

A jak wybrać nowe opony?

Wspominaliśmy już o tym, że nowe opony, dzięki pełnej głębokości bieżnika, to gwarancja bezpieczeństwa. Podobnie, jak w przypadku używanego ogumienia, jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Jakie? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ich wiek. Dlaczego akurat data produkcji jest istotna, skoro są to nowe opony? W naszym kraju za nowe ogumienie uważa się te, których data produkcji nie jest większa niż 3 lata.

Poza tym warto zwrócić uwagę na klasę, o czym też już wcześniej wspominaliśmy. Pamiętaj, że klasa ekonomiczna jest przeznaczona dla kierowców poruszających się głównie po mieście. Ze średniej powinny korzystać osoby posiadające samochody rodzinne, które używane są również w trasie. A klasa wysoka jest przeznaczona dla pojazdów o dużej mocy silnika.

Wybierając opony, warto zastanowić się nad tym, gdzie będziemy je później trzymać. Dobrym rozwiązaniem jest hotel opon. To doskonała opcja dla tych osób, które nie mają odpowiednich warunków, w którym mogliby przechowywać ogumienie. Hotel opon w Zabrzu pomoże Ci rozwiązać ten problem!