Toyota Ja-Now-An Sp. z o.o., ul. Knurowska 8, Zabrze, tel. 32 276 27 70, kom. 698 989 995, 602 492 227

Jak sfinansować nowy samochód?

Pomysł z zakupem nowego samochodu jest szczególnie korzystnym, gdy spojrzy się na oferty dealerów skierowanych dla klientów korporacyjnych. Firmy mogą liczyć na atrakcyjne formy finansowania, odrębne cenniki i szersze warianty wyposażenia samochodów. Z tych udogodnień mogą skorzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale i osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, wykorzystując zgodnie z prawem samochód firmowy na prywatny użytek. 
Kupno auta firmowego nie jest więc niczym skomplikowanym i dobrze jest zapoznać się z proponowanymi przez sprzedających ofertami. Samochody dla firm oferowane są przez autoryzowane punkty sprzedaży określonych marek, komisy samochodowe jak i specjalnych dystrybutorów pojazdów poleasingowych. 
 

 

Gdzie zakupić auto firmowe?

 

Opcji zakupu jest bardzo wiele. Auta firmowe mogą być nabyte drogą zakupu bezpośredniego od właściciela, z salonu lub z komisu samochodowego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, niemniej jednak przedsiębiorca zawsze liczyć może na korzystniejsze oferty finansowania kupna swojego przyszłego samochodu. Jeśli nie wiadomo, jak sfinansować nowy samochód firmowy, to dobrze przejrzeć oferty i sprawdzić różne drogi zewnętrznego finansowania, które będą niedrogie i korzystne z punktu użytkowego i rozliczeniowego dla osób decydujących się na kupno samochodu. Do podstawowych narzędzi finansowania zaliczyć należy:
- kredyt bankowy, 
- leasing operacyjny i finansowy,
- dzierżawę długoterminową,
- dzierżawę z opcją wykupu. 

Szczególnie popularnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest często nie tyle kredyt na samochód firmowy, co skorzystanie z ofert leasingowych. Leasingiem zajmują się zarówno działy biznesowe banków komercyjnych, jak i specjalnie powołane przez danych producentów samochodów podmioty finansowe. Jest to atrakcyjna oferta pozyskiwania środków na kupno pojazdów. W Internecie można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat istniejących wariantów pozyskiwania funduszy od banków.

 

Czym jest leasing?

 

Leasing jest formą finansowania, w której to leasingobiorca opłaca pojazd będący jego własnością (amortyzacja + odsetkI) albo płaci za korzystanie z samochodu należącego do banku z opcją wykupu. Jest to swoista synteza dzierżawy oraz kredytu. Najczęstszy leasing finansowy opiera się na włączeniu pojazdu w obręb majątku leasingodawcy i to on dokonuje obowiązujących zgodnie z prawem odpisów amortyzacyjnych. Koszt amortyzacji i prowizja stanowią ratę leasingową, którą to przedsiębiorca może wliczyć w koszty funkcjonowania swojej działalności gospodarczej i zmniejszyć dochód w zeznaniu PIT. Jest to bardzo bezpieczna formuła, bowiem wydane leasingodawcy weksle in blanco zawsze zabezpieczone są majątkiem pod postacią samochodu, od którego różnica wartości i tak został spłacona. 

Leasing oferowany jest w planach od 12 do nawet 48 miesięcy lub dłużej. Formuła ta jest korzystna i wykorzystywana jest również przy finansowaniu innych rodzajów wyposażenia firmowego. Dla wielu niewiedzących, jak sfinansować nowy samochód może to być idealne rozwiązanie, szczególnie że leasingiem objęte są też pojazdy powystawowe z niewielkim przebiegiem.

 

Kredyt na samochód dla firmy


Dobrym pomysłem jest również kredyt na samochód firmowy, który to w pewnych sytuacjach może być podciągnięty pod przyznany na preferencyjnych warunkach kredyt inwestycyjny. Plany kredytowania pojazdów dla przedsiębiorstw sięgają nawet 96 miesięcy i często są związane z brakiem obowiązku uiszczenia wpłaty własnej. Co istotne, pojazd trafia bezpośrednio do dyspozycji klienta i to on może przeprowadzać wszystkie odpisy oraz nie jest często tak mocno uwiązany wymogami wynikającymi z dysponowania cudzym pojazdem - np. w związku z wyjazdem poza UE. Kredyty są zabezpieczone wartością pojazdu oraz ewentualnym ubezpieczeniem. 

 

 

Dlaczego warto wybrać taką formułę finansowania?

 

Podstawową przyczyną decydowania się samochody prosto z salonu jest niezawodność. Liczne marki oferują rozbudowane programy ochrony gwarancyjnej, obejmujące nie tylko okres finansowania, ale i eksploatacji pojazdu znajdujących się już w obrębie majątku kredyto/leasingo-biorcy. Finansowanie ogranicza koszty zakupu nowego samochodu oraz przyczynia się do zachowania długiej ochrony gwarancyjnej, co automatycznie daje użytkownikom wiarę w  niezawodność i bezproblemową eksploatację samochodu. Najbardziej przekonującą okazuje się jednakże szansa ucieczki od podatku dochodowego i kupno auta w ramach kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa!